Polska mocną stroną w europarlamencie

numer 1426 - 23.05.2016Świat


WYRÓŻNIENIE Międzynarodowy prestiżowy portal Politico opublikował ranking 40 najbardziej wpływowych europarlamentarzystów. Bardzo wysokie, 17. miejsce w stawce zajął wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
Oprócz europosła Prawa i Sprawiedliwości, który sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego i zasiada w eurorealistycznym ugrupowaniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), na liście 40 nazwisk pojawił się jeszcze jeden polityk z Polski. Jest nim Jerzy Buzek, były przewodniczący PE, działający obecnie w strukturach Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Branżowy portal Politico umieścił Buzka na 20. miejscu.
Ranking, stworzony przez dziennikarzy Politico, opatrzono hasłem: „Kto rzeczywiście się liczy”. Chodzi w nim o ukazanie najbardziej wpływowych polityków w Parlamencie Europejskim. Na bok odsunięto m.in. liczebność przedstawicieli danego kraju w PE. Stąd od razu rzuca się w oczy pozycja Niemiec w zestawieniu. Choć Niemcy stanowią jedynie 16 proc. wszystkich europosłów, to i tak zdominowali prestiżowy ranking, zajmując 16 spośród 40 miejsc. Na tym najwyższym uplasował się obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulzzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama