fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Podwójna gra unijnego polityka

BRUKSELA \ NIEJASNE STANOWISKO KOMISARZA WOBEC POLSKI

numer 1426 - 23.05.2016Świat

Chciałbym wiedzieć, kiedy Frans Timmermans jest sobą? Kiedy rozmawia z premier Beatą Szydło, czy kiedy publicznie krytykuje Polskę? – pytał w Brukseli szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Ujawnił, że unijny polityk zachował się odwrotnie, niż zapowiadał w rozmowie z szefową polskiego rządu.

Dzisiaj mija termin postawionego Polsce w minioną środę przez wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa ultimatum, związanego z uregulowaniem sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Jak ujawnił w Brukseli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, zupełnie inny był wynik wtorkowej rozmowy z premier Beatą Szydło. – W trakcie rozmowy z polską premier Timmermans zobowiązał się, że nie będzie podejmował dalszych kroków wobec Polski i da nam czas na to, żeby porozmawiać i przedstawić opozycji te propozycje, które zostały zgłoszone jemu – powiedział Waszczykowski. – Unijny polityk wyrażał głębokie zadowolenie, że te rozwiązania są bardzo kompromisowe i bardzo daleko idące – podsumował szef polskiego MSZ-etu.
Dzień po rozmowie zostało zwołane posiedzenie kolegium Komisji Europejskiej oraz opublikowano komunikat, w którym postawiono Polsce ultimatumzawartość zablokowana

Autor: Sabina Treffler


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama