Rymkiewicz i Kruk z Orfeuszami

numer 1463 - 06.07.2016Kultura


LITERATURA Laureatami tegorocznej Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz” zostali Jarosław Marek Rymkiewicz za „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie” i Erwin Kruk za „Nieobecność”. Gala, podczas której ogłoszono zwycięzców i wręczono statuetki, odbyła się 2 lipca 2016 r. w mazurskiej leśniczówce Pranie.
Obaj laureaci z powodów zdrowotnych nie mogli wziąć udziału w uroczystości. „Nagroda, do której zostałem nominowany, oraz miejsce, gdzie jest przyznawana, stwarzają dobrą okazję do zastanowienia się, choćby przez chwilę, nad tajemniczą naturą poezji – do zastanowienia się, skąd ona się bierze i gdzie się zaczyna” – napisał w liście do zgromadzonych na gali Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta po raz drugi został nominowany do Orfeusza. W ubiegłym roku jego tomik „Pastuszek Chełmońskiego” znalazł się wśród piątki finalistów.
W tegorocznej – piątej już edycji konkursu – oprócz Rymkiewicza w finale znaleźli się Urszula Honek („Sporysz”), Artur Nowaczewski („Kutabuk”), Uta Przyboś („Prosta”) i Ewa Sonnenberg („Hologramy”). Jury wyłoniło ich spośród 20 dzieł wybranych z niemal 200 zgłoszonych tomików wierszy. Orfeusza Mazurskiego – za najlepszy tomik roku napisany przez twórcę z północno-wschodniej Polski (Warmia, Mazury, Suwalszczyzna) otrzymał Erwin Krukzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama