fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Orlen, Lotos i PGNiG pod nowym nadzorem

PALIWA \ MINISTERSTWO ENERGII MA WIĘKSZE UPRAWNIENIA

numer 1463 - 06.07.2016Gospodarka

Resort energii przejął nadzór nad spółkami paliwowymi, m.in. nad PKN Orlen, Lotosem czy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Przejęcie kompetencji nad spółkami jest wynikiem podpisania nowelizacji ustawy z 11 lutego 2016 r. o działach administracji rządowej.

W ramach ustawy pod nadzór ministra energii 1 lipca weszły spółki paliwowe, takie jak PKN Orlen Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Lotos czy Naftoport. Ministerstwo Energii powstało w styczniu, dzięki wcześniejszej nowelizacji ustawy o działach z listopada 2015 r. Wprowadziła ona trzy nowe działy administracji: gospodarki złożami kopalin i żeglugi śródlądowej oraz właśnie energii. O konieczności powstania resortu energii – jako instytucji, która na poziomie rządu ma za zadanie koordynowanie działań dotyczących całego zakresu energetyki i surowców energetycznych – mówili politycy PiS-u jeszcze podczas kampanii wyborczej. Zwracali uwagę, że wcześniej kwestie te były rozproszone pomiędzy resortami środowiska, gospodarki i skarbu.
Spółki, które trafiły pod skrzydła ME, są czołowymi polskimi firmami, będącymi na szczycie wielu rankingów.
PKN Orlen to międzynarodowa grupa kapitałowa z branży paliwowo-energetycznej, od ośmiu lat uznawana za najcenniejszą polską markę. Jako jedyne polskie przedsiębiorstwo znajduje się w zestawieniu największych firm świata magazynu „Fortune 500”. Od 17 lat spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w ramach indeksów WIG20, WIG30. Skarb Państwa ma w niej 27,52 proc. udziałówzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama