Chińczycy przejęli polską firmę zarządzającą odpadami

CHRL \ PEKIN NAKAZUJE INWESTYCJE W ZAAWANSOWANE TECHNOLOGIE ZA GRANICĄ

numer 1463 - 06.07.2016ŚwiatChińska państwowa firma China Everbright International Limited przejęła Novago, jedną z największych firm zarządzających odpadami w Polsce. Inwestycja ta wpisuje się w strategię władz w Pekinie, która nakazuje chińskim przedsiębiorstwom przejmowanie w Europie firm, wykorzystujących zaawansowane technologie lub produkujących wyroby wysokiej jakości.

Novago sp. z o.o. to jedna z największych firm przetwarzających odpady komunalne w Polsce. Zajmuje się także recyklingiem, produkcją paliw alternatywnych – RDF, produkcją energii elektrycznej i cieplnej w elektrociepłowniach kogeneracyjnych, składowaniem i zbiórką odpadów. Firma posiada sześć zakładów produkcyjnych, w których w 2015 r. przetworzono 890 tys. ton odpadów.
China Everbright International Limited (CEI) kupiło Novago za 123 mln euro i jest to nie tylko największa chińska transakcja w Polsce, ale i największe przejęcie firmy z branży ekologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowy właściciel Novago jest częścią konglomeratu Everbright Group, kontrolowanego bezpośrednio przez Radę Państwa (najwyższy organ wykonawczy Chińskiej Republiki Ludowej). Na czele grupy stoi Tang Shuangning, były dyrektor generalny Ludowego Banku Chin (chińskiego banku centralnego) i były wiceprezes Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. banków. To w 2013 r. z synem Tanga, Tang Xiaoningiem, związana była afera wokół JP Morgan. Młody Tang otrzymał pracę w amerykańskim banku i odtąd JP Morgan zaczął dostawać lukratywne zlecenia od Everbright, firmy zarządzanej przez ojca Tanga. Sprawa była na tyle bulwersująca, że zajęła się nią Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).
Everbright zawsze zatrudniał na stanowiskach kierowniczych lub zaufanych aparatczyków partyjnych albo ich krewnych. Jeszcze niedawno jednym z dyrektorów firmy był Bo Xiyong, brat Bo Xilaia, komunistycznego oficjela, typowanego kilka lat temu na stanowisko premiera Chin. Bo i jego rodzina zamieszani byli jednak w zabójstwo brytyjskiego biznesmana, a przy okazji wyszła sprawa przyjęcia łapówek o łącznej wartości ponad 3,5 mln dol. przez Bozawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama