Wyprowadził kraj z UE i zrezygnował

numer 1463 - 06.07.2016Świat


LONDYN Kontrowersyjny brytyjski polityk Nigel Farage zrezygnował w poniedziałek z przewodzenia eurosceptycznej partii UKIP. Jak wynika z jego oficjalnego oświadczenia, postanowił zrezygnować, gdyż Brexit w pełni zaspokoił jego ambicje polityczne. Najprawdopodobniej jednak nadal będzie aktywny w polityce po ustaniu jego kadencji w Parlamencie Europejskim.
Farage od samego początku swojej kariery politycznej – którą zaczął już w latach szkolnych w Partii Konserwatywnej – był zdecydowanym wrogiem federalistycznej koncepcji Unii. Rządy w UKIP – której był jednym z założycieli – przejął w 2006 r., a trzy lata później udało mu się wygrać wybory do PE. I chociaż to konserwatyści przeprowadzili referendum dotyczące Brexitu, to nikt nie ma wątpliwości, że gdyby nie charyzmatyczny lider UKIP-u, nie doszłoby do tego.
Jednak jego pozycja w partii nie była tak silna, jak mogłoby się wydawać – szczególnie po ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 r. UKIP w tych wyborach osiągnęła wynik 12,6 proc., jednak rozproszenie głosów po całym kraju oznaczało, że tylko jeden kandydat otrzymał w swoim okręgu wystarczającą liczbę głosów, aby zostać posłem. Sam Farage przegrał wybory w okręgu South Thanet i, zgodnie z zapowiedzią, zrezygnował z przewodzenia UKIP. Jego rezygnacja została jednogłośnie odrzucona trzy dni później.
Obecna rezygnacja nie jest więc pierwszą w karierze Farage’azawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama