Poszukają bohaterów na Rakowieckiej

numer 1463 - 06.07.2016Polska


PAMIĘĆ W ciągu najbliższych dwóch tygodni na terenie aresztu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie ekipa prof. Krzysztofa Szwagrzyka z Samodzielnego Wydziału Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej rozpocznie prace archeologiczne. W tylnej części aresztu, tuż przy ogrodzeniu mogą znajdować się szczątki polskich bohaterów zamordowanych po wojnie przez komunistów.
Prace ekipy prof. Szwagrzyka potrwają około dwóch tygodni. – Na Rakowieckiej mogą znajdować się szczątki ofiar zamordowanych w 10. Pawilonie aresztu z lat 40., 50., ale także Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk i zaznacza, że nie chce mówić o konkretnych nazwiskach polskich bohaterów ze względu na dobro ich bliskich.
– Wszystkie szczątki odnalezione na terenie aresztu zostaną zbadane i pochowane – podkreśla z kolei Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u, mieszczącego się w areszcie przy ul. Rakowieckiej. Decyzja o powołaniu Muzeum zapadła kilka miesięcy temu. – To jest ta nasza Warszawska Golgota, klejnot, perła w koronie otoczona pozostałą częścią muzeum jak skarbzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama