Szczyt NATO w Warszawie. Jak poruszać się po mieście? Cz. 2.

numer 1463 - 06.07.2016


Pojutrze do Warszawy przyjadą przywódcy państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W szczycie NATO wezmą udział prezydenci, premierzy, ministrowie. Nie może więc dziwić, że w stolicy Polski podjęto nadzwyczajne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom historycznego wydarzenia. Mieszkańcy Warszawy powinni zapoznać się z informacjami o przedsięwziętych ograniczeniach. Dla własnej wygody, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Najważniejsze liczby dotyczące szczytu NATO, który w Warszawie rozpoczyna się w piątek, 8 lipca – gośćmi będzie 18 prezydentów, 21 premierów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony narodowej. Wydarzenie ogromne, gigantyczne logistycznie, przy jego skali niemożliwe jest uniknięcie – właśnie ze względów bezpieczeństwa – niedogodności dla mieszkańców. Trwających jednak tylko dwa-trzy dni. Drobnych w porównaniu z zyskiem dla naszego państwa, jaki bez wątpienia odniesiemy dzięki spotkaniu przywódców świata nad Wisłą.
Wczoraj na łamach Dodatku Warszawskiego szczegółowo przedstawiliśmy zmiany dotyczące komunikacji miejskiej. Dzisiaj skoncentrujemy się na licznych zarządzenia i rozporządzeniach podjętych w związku z zapewnieniem porządku.
Oczywiście, najwięcej zmian dotyczy organizacji ruchu zmotoryzowanego w centrum Warszawy. W dniach 7-9 lipca spora część ulic zostanie z niego wyłączona. Tak jak już pisaliśmy, dotyczy to przede wszystkim okolic PGE Stadionu Narodowego, a także ścisłego centrum i Starego Miasta. Gdzie nie będzie można jeździć? M.in. Alejami Jerozolimskimi i mostem Józefa Poniatowskiego, wyłączone z ruchu zostaną też: rondo J. Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, J. Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, Królewska, Senatorska, Podwale, Miodowa, Emilii Plater, Poznańska. Zamknięta będzie także nadwiślańska plaża na wschodnim brzegu rzeki pomiędzy mostem Józefa Poniatowskiego a Świętokrzyskim.
Zakazy nie dotyczą wyłącznie samochodów, ograniczenia dotkną także pieszych – całkowicie zamknięta będzie al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Józefa Poniatowskiego.
Poza tym w piątek, 8 lipca niedostępny będzie plac Zamkowy.
Z tego samego powodu w wielu miejscach nastąpiła zmiana oznakowania dróg. Pojawią się nowe znaki.
– Kierowcy powinni zwrócić na to szczególną uwagę. Przysłowiowa „jazda na pamięć” może sprawić sporo problemów – przestrzega Czytelników Dodatku Warszawskiego asp. sztab. Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy stołecznej policji.
Ale to nie wszystko, bo zarządzenia dotyczą nie tylko ruchu samochodów. Trzeba uważać również, gdzie zaparkujemy auto. Wprowadzone zostaną bowiem zakazy zatrzymywania i parkowania pojazdów, a niektórzy mieszkańcy będą musieli zmienić stałe miejsce postoju „czterech kółek”. Dotyczy to zwłaszcza wielu ulic Pragi-Południe, Śródmieścia, Ochoty i Wolizawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Broński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama