fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Armia wzbudza zainteresowanie Polaków

OBRONNOŚĆ \ OCENA SPOŁECZNA MODERNIZACJI SIŁ ZBROJNYCH RP

numer 1473 - 18.07.2016Obrona narodowa


Modernizacja oraz zakup nowoczesnego uzbrojenia dla żołnierzy wzbudzają coraz większe zainteresowanie społeczeństwa – wynika z raportu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Najwięcej uwagi Polacy poświęcają przetargom w Siłach Powietrznych RP, licząc na wykorzystanie potencjału zakładów lotniczych w Mielcu i Świdniku.

P
onad 70 proc. ankietowanych Polaków stwierdziło, że bez problemu kojarzy dwa sztandarowe zakłady lotnicze zajmujące się produkcją samolotów dla polskiego wojska: PZL „Świdnik” oraz PZL „Mielec”. W zestawieniu, przygotowanym przez ośrodek IBRiS, nieznaczną przewagą może pochwalić się spółka z Podkarpacia (72,3 proc.), choć świdnickie zakłady notują wynik gorszy o zaledwie 1,3 proc. Gdyby jednak wspomnianą statystykę zawęzić jedynie do kwestii produkcji śmigłowców, tutaj bezapelacyjnym liderem według Polaków są PZL „Świdnik” z 50,5 proc. wskaźnikiem. Na spółkę z Mielca postawiło 29,1 proc. respondentów. W kontekście rozpoznawalności polskich marek należy zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie w rodzimym przemyśle społeczeństwo upatruje głównego dostarczyciela sprzętu dla Sił Zbrojnych RP. Gdyby to obywatele mieli decydować o zaakceptowaniu ofert na zakup śmigłowców dla wojska, wówczas zwycięzcami również okazałyby się zakłady ze Świdnika (33,9 proc.) i Mielca (27,7 proc.). Daleko w tyle pozostało międzynarodowe konsorcjum Airbus z siedzibą w Paryżu, na które wskazało zaledwie 11,3 proc. ankietowanych.
Ogółem 42 proc. Polaków regularnie interesuje się przetargami na zakup uzbrojenia dla polskich żołnierzy – podaje Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w swojej najnowszej ankiecie. Jej wyniki potwierdzają, że wojsko sukcesywnie wychodzi z cienia i przestaje być domeną wyłącznie osób, które są mniej lub bardziej powiązane z armią. Dla społeczeństwa coraz bardziej istotny jest fakt, jakim uzbrojeniem posługują się Siły Zbrojne RP, na jaki sprzęt mogą liczyć i jak układa się współpraca naszych oddziałów na arenie międzynarodowej. Pozytywny trend dało się zauważyć kilka dni temu, gdy przy okazji szczytu NATO w całej Polsce zorganizowano pikniki militarne. W każdym województwie odbyły się wystawy sprzętu wojskowego i broni. Na pytania zwiedzających odpowiadali żołnierze, którzy z chęcią pozowali także do zdjęć. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykłady o misjach międzynarodowych, w których Polacy brali lub biorą udział.

Marcin Duma – prezes IBRiS-u:
Zakupy dla wojska dzielą opinię publiczną – większość Polaków źle ocenia decyzję rządu Ewy Kopacz o wyborze francuskich śmigłowców Caracal dla polskiej armii, co pokrywa się z oceną elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Elektoraty PO i Nowoczesnej prezentują dużo łagodniejszą od ogólnospołecznej ocenę tych rozstrzygnięćzawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama