Rząd skutecznie uszczelnia rynek paliw

numer 1473 - 18.07.2016Gospodarka


RAPORT Oficjalny import paliw był o jedną trzecią większy niż rok wcześniej. To efekt coraz wyższej skuteczności służb skarbowych w walce z nieuczciwymi praktykami. Ministerstwo Finansów spodziewa się, że przyjęty przez parlament pakiet paliwowy wzbogaci budżet nawet o 2,5 mld zł rocznie.
Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego zauważa, że wyniki branży po I kwartale 2016 r. są lepsze niż w 2015 r. Przyczyn tego zjawiska jest kilka, choćby niższe ceny paliw czy wzrost gospodarczy. Z pewnością dużą rolę odgrywa też większa skuteczność służb skarbowych w walce z nieuczciwymi praktykami.
Ostatnio inspektorzy kontroli skarbowej i wywiadu skarbowego wykrywają coraz więcej nieprawidłowości. Jedna ze spółek z Katowic, handlująca paliwem w kilku miejscach województwa śląskiego, nie odprowadzała należnego podatku od towarów i usług oraz akcyzy. Na poczet spłaty nieuregulowanych zobowiązań podatkowych urzędnicy zabezpieczyli więc środki finansowe oraz paliwo. – W ostatnim czasie zmieniliśmy model działania wywiadu skarbowego i kontroli skarbowej, działamy znacznie aktywniej niż do tej pory i podobnych akcji będzie teraz znacznie więcej – mówi wiceminister finansów i generalny inspektor kontroli skarbowej Wiesław Jasiński.
Ministerstwo Finansów liczy również, że przyjęty przez parlament pakiet paliwowy wzbogaci budżet nawet o 2,5 mld zł roczniezawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama