Niestabilna Turcja niebezpieczna dla Niemiec

PUCZ \ EUFORIA TURECKICH OBYWATELI MOŻE SIĘ ZAMIENIĆ W WOJNĘ DOMOWĄ

numer 1473 - 18.07.2016Świat


Nieudana próba puczu w Turcji także w Niemczech wywołała ogromne zaniepokojenie i falę komentarzy. Pierwsze uspokajające informacje, że zamach wojskowy udaremniono, zostały zastąpione ogromną obawą o to, że wydarzenia w Turcji mogą nieść bezpośrednie niebezpieczeństwo dla wewnętrznej sytuacji w Niemczech, gdzie mieszka nawet 4 mln tureckich obywateli.

N
iemiecka kanclerz z ulgą przyjęła wiadomość, że pucz w Turcji został dość szybko stłumiony. Krytykując puczystów, stanęła po stronie legalnych władz i przyznała, że „narody mają prawo do decydowania w wolnych wyborach o tym, kto nimi rządzi”. Ostro skrytykowała turecką armię za próbę dokonania zamachu stanu, ale jednocześnie wystosowała apel do prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, aby w postępowaniu przeciwko osobom odpowiedzialnym za pucz przestrzegał zasad praworządności.
Niemieccy politycy drugiego planu oraz większość komentatorów już na drugi dzień wyrażała obawy o stan tureckiej demokracji. Przewodniczący frakcji Zielonych w Bundestagu Cem Özdemir (tureckiego pochodzenia; znany krytyk tureckiego prezydenta) w wielu wywiadach stwierdzał, że Erdoğan dopiero teraz zacznie przeprowadzać polityczne czystki. Jego zdaniem pucz zostanie wykorzystany przez niego do brutalnego „wykończenia przeciwników”, co w konsekwencji może zdestabilizować kraj. Politolog, specjalista od Bliskiego Wschodu i Azji Mniejszej Udo Steinbach także jest zdania, że po nieudanym puczu pozycja Erdoğana znacznie się wzmocni.
Eksperci widzą ścisłe powiązanie między wydarzeniami w Turcji a wewnętrznym bezpieczeństwem w Niemczechzawartość zablokowana

Autor: Waldemar Maszewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama