Aby mniej było dramatów. Bat na piratów drogowych

numer 1473 - 18.07.2016


Każdego dnia na ulicach Warszawy dochodzi do kolizji i wypadków. Nie brakuje wielkich tragedii, gdy przez szaleńczą jazdę giną ludzie, a wielu dramatów dałoby się uniknąć przy zachowaniu przez kierowców minimum ostrożności. Żyłaby 13-letnia Klaudia, potrącona kilka dni temu przez samochód, za którego kierownicą siedział pirat znany policji. Dlatego szykowane są drastyczne zmiany w ruchu drogowym, pojawi się też definicja nowego przestępstwa.


Ś
mierć 13-latki odbiła się szerokim echem w całej Polsce.
– Ta śmierć zbulwersowała Polaków, ponieważ spowodował ją pirat drogowy, który pomimo wcześniejszych postępowań, jawnie lekceważył zasady prawa, organy ścigania i wymiar sprawiedliwości. Doprowadziło to do tragicznego skutku – podkreślił kilka godzin po pogrzebie dziewczyny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezentując projekt ustawy zaostrzającej kary za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.
Podobne ludzkie dramaty mamy w całym kraju niemal w każdym tygodniu. Statystyki są przerażające: w Polsce na 100 wypadków drogowych ginie aż 9 osób (dane z 2014 r.), a w Niemczech czy Austrii – jedna osoba. Poza tym ponad 2200 tragedii na polskich drogach, zakończonych czyjąś śmiercią lub poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, spowodowały w 2015 r. osoby będące pod wpływem alkoholu. Gdy patrzy się na te tragiczne liczby, oburza, że – jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości – rok temu ponad tysiąc sprawców groźnych wykroczeń drogowych nie spotkała kara, bo sprawy się przedawniły. A spośród prawie 1400 osób, które skazano za jazdę bez prawa jazdy, zaledwie wobec czterech (!!!) orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Dlatego konieczne są stanowcze działaniazawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Broński


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama