Pomnik Wdzięczności ma stanąć z powrotem w Poznaniu

WYBURZYLI GO NIEMCY, ODBUDUJĄ WIELKOPOLANIE

Numer 124 - 04.02.2012Kultura

Pomnik Wdzięczności, czyli Najświętszego Serca Pana Jezusa, nazywany dawniej także pomnikiem Chrystusa Króla, będący darem Wielkopolan za odzyskanie niepodległości i zwycięstwo w powstaniu wielkopolskim, ma stanąć z powrotem w Poznaniu.

Pomnik stał w latach 1932–1939 w centrum miasta, na obecnym placu Mickiewicza, gdzie dziś znajduje się pomnik wieszcza i poznańskich krzyży. W czasach zaborów stał w tym miejscu symbol dominacji pruskiej – pomnik Bismarcka. Po odzyskaniu niepodległości poznaniacy rozebrali niemiecki monument i rozpoczęto prace nad pomnikiem Wdzięczności, który miał upamiętnić zwycięstwo nad Niemcami w powstaniu wielkopolskim. Prace ukończono w 1932 r. Pomnik stał zaledwie 7 lat, gdyż po wkroczeniu Niemców do Poznania został przez nich zburzony.

Ten plac, mimo że ogołocony z pomnika łączącego miłość ojczyzny i głęboką wiarę, traktowany był przez Wielkopolan jako miejsce szczególne. W czasie okupacji niemieckiej upowszechnił się w tym miejscu zwyczaj zdejmowania czapek przez mężczyzn. Za ten gest dwóch poznaniaków trafiło do obozu, jeden nigdy nie wrócił.

Nowy pomnik ma nawiązywać do idei przedwojennego monumentu, ale nie będzie jego repliką. W celu wyłonienia najtrafniejszego projektu zostanie rozpisany konkurszawartość zablokowana

Autor: Marcin Kuberka, Jan Pospieszalski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama