reklama


Zmarły bohater wciągnięty w kampanię

WYBORY W USA \ Brudne chwyty sztabu Clinton

numer 1488 - 04.08.2016Świat

Kampanię wyborczą kandydata Partii Republikańskiej na stanowisko prezydenta USA – Donalda Trumpa – dotknął kolejny skandal. Wybuchł on po tym, jak muzułmańska rodzina Khan zgodziła się na wykorzystanie historii swojego zmarłego syna, bohatera USA, w kampanii wyborczej Partii Demokratycznej.

Muzułmanin Khizr Khan i jego żona Ghazala przybyli do USA z Pakistanu w 1980 r. Ich syn Humayun był kapitanem US Army. Zginął w pobliżu Baqubah (Irak) w 2004 r., kiedy to terroryści zdetonowali samochód pułapkę, gdy próbował go zatrzymać. Dzięki poświęceniu Humayuna terrorystom nie udało się zaatakować bazy, w której znajdowało się ponad stu żołnierzy. Za ten czyn mężczyzna otrzymał pośmiertnie medal Brązowej Gwiazdy za odwagę oraz Purpurowe Serce za odniesienie ran w boju.

Historia Humayuna po raz pierwszy pojawiła się w mediach w grudniu ub.r., kiedy to Khizr udzielił wywiadu dla portalu Vocativ, który był odpowiedzią na propozycję Trumpa, aby do czasu rozwiązania problemu z islamskim terroryzmem nie wpuszczać muzułmanów do kraju.

Jednak o sprawie zrobiło się naprawdę głośno, gdy Khan wystąpił 28 lipca, podczas ostatniego dnia konwencji demokratycznej (DNC) w Filadelfii. W swoim przemówieniu imigrant z Pakistanu zaatakował Trumpa, zarzucając mu, że ten nigdy nie poświęcił niczego. Temat błyskawicznie podchwyciły liberalne media i na parę dni Khan stał się gwiazdą.

Na odpowiedź Trumpa nie trzeba było długo czekać. W wywiadzie udzielonym 1 sierpnia stacji ABC miliarder stwierdził, że pracował bardzo ciężko i wielokrotnie się poświęcał. I to właśnie ten wywiad dla stacji ABC wywołał burzę. Trump stał się obiektem szeroko zakrojonej krytyki nie tylko ze strony Demokratów. Od dawna istnieje bowiem podejrzenie, że miliarder jest tzwzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama