Nie dać znieść sankcji przeciwko Rosji

WYBORY W USA \ Kongres debatuje nad specjalną ustawą

numer 1503 - 23.08.2016Świat

Amerykański Kongres debatuje nad ustawą, która ma znacznie utrudnić zniesienie sankcji nałożonych na Rosję, po tym jak Kreml zajął Półwysep Krymski. Ustawa została zaproponowana przez dwóch republikańskich kongresmenów – demokratę Eliota Engela i Adama Kinzingera – pod koniec kwietnia. Jednak dopiero po wypowiedzi Donalda Trumpa o ewentualnym zniesieniu kar dla Moskwy i oddania Rosji Krymu próba jej wprowadzenia nabrała tempa.Według tej ustawy prezydent USA nie może znieść sankcji nałożonych na Kreml, o ile ten nie odda Krymu pod jurysdykcję Ukrainy i nie unormuje z nią stosunków. Dopuszcza się również rozwiązanie, że Krym pozostanie rosyjski, o ile Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tej sprawie, które będzie satysfakcjonujące dla rządu w Kijowie.

Oprócz tego rząd USA nie mógłby oficjalnie uznać Krymu za część Rosji – podobnie jak nie uznawał krajów bałtyckich za część ZSRS. Równocześnie byłby zobowiązany do współpracy z rządem Ukrainy w odbudowie kraju, szczególnie w szukaniu i zachęcaniu potencjalnych inwestorów.

Sankcje na Rosję nałożył prezydent Barack Obama, po tym jak Rosjanie anektowali Krym i rozpoczęły się walki na wschodzie Ukrainy. Wcześniej jego administracja próbowała naprawić stosunki z Moskwą – jednak po agresji na Krym Amerykanie postanowili pójść śladami Unii Europejskiej, aby zniechęcić Putina do dalszych aneksji.

Ustawa została początkowo poparta przez 15 senatorów z obu partii. Może to wydawać się dziwne, ale w warunkach amerykańskich takie ustawy (zwane dwupartyjnymi) pojawiają się dosyć często. A powrót Krymu do Ukrainy leży w interesie obu partii. Krym bowiem stanowi idealną bazę dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiejzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


 

#DziękujeMyZaOdwagę