Wygrać Polskę, ocalić Zachód

CHRZEŚCIJANIN, A SKUTECZNY

Numer 128 - 09.02.2012Kultura

Czy aktor może być politycznym geniuszem? Może. Ten facet realnie zmienił układ sił na świecie. Pokazuje to również najnowsza publikacja krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej, „Ronald Reagan. Nowa odsłona w 100-lecie urodzin”.

Ulubiony przez Polaków amerykański prezydent wciąż jest obecny w debacie publicznej. Jego nazwisko pojawia się przy dyskusji o Solidarności, a za swojego patrona obrali go sobie zwolennicy gospodarki wolnorynkowej. Po Reaganie zostało nie tylko historyczne dziedzictwo: realna zmiana układu sił na świecie, ale też mnóstwo bon motów, którymi można zawsze zabłysnąć w towarzystwie. Jeżeli natomiast ktoś chce poznać Reagana nie tylko jako bohatera anegdot, może sięgnąć po wydaną właśnie przez krakowski Ośrodek Myśli Politycznej książkę „Ronald Reagan. Nowa odsłona w 100-lecie urodzin”.

Poznamy dzięki niej zarówno historię amerykańskiego konserwatyzmu przed Reaganem, jak i rozmaite aspekty jego prezydentury. Wreszcie z końcowego szkicu prof. Andrzeja Bryka poznamy obecny stan myśli konserwatywnej w USA. Pod wieloma względami jest to zagadnienie ciekawe z polskiej perspektywy. I wcale nie chodzi tu tylko o kwestie historyczne albo gospodarcze. Chodzi o dwie znacznie poważniejsze sprawy. O to, w jaki sposób prowadzić grę polityczną, by realizować w niej pryncypia. I wreszcie – jak wskrzesić konserwatywny sposób myślenia. Obie sprawy pozostają ze sobą w ścisłym związkuzawartość zablokowana

Autor: Mateusz Matyszkowicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama