Tylko Kowalczyk będzie czysta

LEGALIZUJĄ DOPING NORWESKICH ASTMATYCZEK

Numer 19 - 30.09.2011Sport

Skandal! Światowa Organizacja Antydopingowa (WADA) zaczyna legalizować niedozwolone środki. WADA skreśliła właśnie z listy zakazanych leków formoterol, preparat na astmę, który pozwolił Marit Bjoergen wygrywać na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver.

– Decyzja WADA to po prostu kolejny krok ku temu, aby zamknąć usta mnie i Justynie Kowalczyk. To nasz obóz najgłośniej protestował, by zabronić stosowania lekarstw przeciwko astmie – oburza się w rozmowie z „Codzienną” Aleksander Wierietielny, trener naszej biegaczki.
O co całe to zamieszanie? Formoterol to związek chemiczny stosowany przez astmatyków. Zapobiega skurczom oskrzeli, ale podnosi także wytrzymałość. Podczas igrzysk w Vancouver Kowalczyk nie mogła znieść tego, że tak wiele zawodniczek wspomaga się formoterolem. Żartowano, że wybuchła prawdziwa epidemia astmy. Tym bardziej przedziwna, że dotykająca głównie zawodniczki ze Skandynawii. W kuluarach mówiło się, że niektóre biegaczki celowo załatwiają sobie papiery poświadczające chorobę, aby dostać oficjalną zgodę na nieuczciwe wspomaganie. – Muszę poważnie porozmawiać z moim doktorem i powiedzieć mu, żebyśmy znaleźli astmę i u mnie. W pierwszej trójce, a nawet szóstce w biegu łączonym tylko ja jestem zdrowa. Wszystkie pozostałe dziewczyny to astmatyczki – piekliła się Kowalczyk jeszcze podczas igrzysk w Vancouver.
– To znana metoda WADA. Jeśli jest jakiś problem z danym preparatem, a wzmożona kontrola wymaga zbyt wiele zachodu, wtedy zaczyna się jego powolne legalizowanie. Tak jest również w tym wypadku – mówi anonimowo jeden z pracowników Polskiego Związku Narciarskiego.
PZN na razie nie zamierza ostro reagować na decyzje organizacji antydopingowejzawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Oliwa


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się