Nasza współpraca z „Kurierem Wileńskim”

numer 1561 - 29.10.2016Świat

„Codzienna” i „Kurier Wileński” – jedyny polski dziennik wydawany na wschód od Rzeczypospolitej – rozpoczynają współpracę. Od najbliższego numeru przez kilka tygodni na łamach „KW” gościć będą nasi autorzy. – Każdy kontakt z Polską jest dla nas ważny i bardzo się cieszę, że „Codzienna” interesuje się sprawami litewskimi – mówi redaktor naczelny „KW” Robert Mickiewicz.

Tradycja regularnie wydawanej polskiej prasy w Wilnie sięga roku 1760, kiedy to jezuici zaczęli wydawać cotygodniowy „Kurier Litewski”. Po kasacie zakonu zmieniały się siedziby periodyku i nazwy – aż w 1840 r. gazeta otrzymała nazwę „Kurier Wileński”. Zamknięta po Powstaniu Styczniowym gazeta została reaktywowana w 1905 r., pod redakcją Elizy Orzeszkowej. W okresie międzywojennym „Kurier Wileński”, obok „Słowa” Stanisława Mackiewicza i endeckiego „Dziennika Wileńskiego”, był jednym z trzech opiniotwórczych wileńskich dzienników, czytanym również w innych częściach Polski.

Po napaści na Polskę przez sowiecką Rosję 17 września 1939 r. „KW” został zamknięty i – poza próbą wydawania pod litewską administracją w 1940 r. – zniknął z rynku. Zastąpił go ostatecznie wydawany od 1953 r. „Czerwony Sztandar”zawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Balcewicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się