Pomoc rodzinom potrzebna od zaraz

Dodano: 04/11/2016 - numer 1565 - 04.11.2016
fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska
fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska
OBRONA ŻYCIA \ Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem”. – Wierzę w to, że „Za życiem” będzie nie tylko pomagać, ale że wszyscy za życiem staniemy – mówiła premier Beata Szydło.
„Daliśmy słowo, że pomożemy tym wszystkim rodzinom, tym wszystkim kobietom, które są w trudnej ciąży. Państwo musi pomagać, państwo musi wspierać i stać po stronie tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. To jest kompleksowy program wsparcia od opieki medycznej poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze. Ta ustawa to pierwszy krok” – tak o projekcie „Za życiem” mówiła premier Beata Szydło w opublikowanym w sieci spocie.
Wczoraj projektem zajęła się sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł dla kobiet, które zdecydują się na urodzenie chorego dziecka, wsparcie psychologiczne, pomoc asystenta rodziny, szeroki dostęp do diagnostyki prenatalnej, kompleksowa opieka zdrowotna dla matki i dziecka – to tylko niektóre z założeń przedstawionego w czwartek w Sejmie projektu „Za życiem”.
Jak czytamy w uzasadnieniu, projektowana ustawa umożliwi też korzystanie dzieciom do 18. roku życia „z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną zagrażającą życiu chorobą, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka albo w czasie porodu ze świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej dzieci poza kolejnością”.
Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podkreśla, że jest to tylko „pierwszy krok w kierunku przygotowania kompleksowego programu”, który ma być przyjęty przez rząd do końca 2016 r. Odpowiadając na głosy krytyków proponowanych rozwiązań, minister przyznała: – Mamy świadomość, że nic, żadne pieniądze nie zmniejszą cierpienia rodzin, którym rodzi się ciężko chore dziecko. Ale rząd mówi, że o was pamiętamy, że chcemy w tej bardzo trudnej sytuacji pomóc i pracujemy nad przygotowaniem takiego programu – mówiła wczoraj minister Rafalska.
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się za przyjęciem z poprawkami rządowego projektu. Za głosowało 19 posłów, 7 wstrzymało się od głosu i nikt nie był przeciw. Posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy wstrzymali się od głosu, swoją decyzję tłumaczyli zbyt krótkim czasem na zapoznanie się z projektem.
 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze