Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Ubek siedzi w domu zamiast w więzieniu

Dodano: 22/11/2016 - numer 1579 - 22.11.2016
SPRAWIEDLIWOŚĆ \ Józef O. to oprawca, który w okresie stalinowskim katował członków Armii Krajowej. Za zbrodnię komunistyczną został skazany na trzy lata więzienia. Od wydania prawomocnego wyroku minął ponad miesiąc, a były ubek nadal cieszy się wolnością. Sąd nie wszczął nawet procedury, która skutkuje uwięzieniem. W latach 1945–1946 Józef O. był funkcjonariuszem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Działał w Kolbuszowej i Sanoku. Należał do oprawców, którzy zwalczali podziemie niepodległościowe w sposób okrutny. Przez dziesięciolecia pozostawał bezkarny, ale na początku 2014 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie sporządził akt oskarżenia i zarzucił mu popełnienie zbrodni komunistycznej – znęcanie się fizyczne i moralne nad
     

34%
pozostało do przeczytania: 66%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze