Wierny Ameryce, wierny Bogu

NIE JESTEM DOŚĆ SPRYTNY, ŻEBY KŁAMAĆ

Numer 136 - 18.02.2012Kultura

Ronald Reagan jest jednym z głównych bohaterów fascynującej książki Tomasza Pompowskiego „Armia Boga kontra Imperium zła”, zawierającej wnikliwą analizę przyczyn upadku sowieckiego imperium.

Reagan był doświadczonym politykiem, człowiekiem twardym i optymistycznym, pełnym wigoru, reformatorskiego zapału i charyzmy. – Nie jestem dość sprytny, żeby kłamać – mawiał przekornie. Dlatego w czasie carterowskiej stagnacji ekonomicznej porwał za sobą większość wyborców pogrążonych w odrętwieniu i pełnych niepokoju, że USA tracą moc i rangę światowego mocarstwa. Dla Amerykanów Reagan był facetem, któremu można zaufać.

Dogłębny opis Reaganowskiej wizji świata i polityki znajdujemy w fascynującej książce Tomasza Pompowskiego „Armia Boga kontra Imperium zła”. Autor przeprowadza w niej szczegółowe analizy poprzedzone rozmowami z najważniejszymi politykami USA oraz innymi osobami mającymi udział w upadku żelaznej kurtyny. „Wnikliwe studium niedostrzeganych przyczyn, które doprowadziły do upadku sowieckiego imperium, stanowi bezcenny wkład w zrozumienie historii zimnej wojny” – podsumował książkę Norman Podhoretz, sławny amerykański neokonserwatysta. Praca Pompowskiego jest napisana świetnym stylem, co sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Autor książki – o znamiennym podtytule „Duchowa historia upadku komunizmu” – omawia liczne aspekty wojny z „Imperium zła”, kładąc szczególny nacisk na jej etyczny wymiar. Zimna wojna była starciem dwóch wizji człowieczeństwa. Zanim Reagan zazbroił Sowietów na śmierć, zdelegitymizował ich moralnie.

Pompowski pokazuje, że dla Reagana oczywiste było, iż żadna sfera funkcjonowania państwa i społeczeństwa nie może się obejść bez norm etycznychzawartość zablokowana

Autor: Paweł Paliwoda


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się