fot. Czerniecki.net

Z zapowiedzią

numer 1594 - 09.12.2016Podróże

Po kilku minutach jeden z panów wyciąga zza pazuchy niewielką żarówkę. Wystawia za okno i po chwili zastanowienia wypuszcza z rąk.

Chcecie się dostać na drugą stronę? – z okienka pobliskiej stacji wychyla się do nas pan ubrany w czarny sweterek.

– A wie pan, że… Tak sobie właśnie myślimy… – odpowiadam nieśmiało. Stan techniczny kolejki, przed którą stoimy, jest prawdziwie opłakany. A przejazd nad kilkudziesięciometrową przepastną doliną w tej pordzewiałej skrzyneczce, która stanowi kabinę kolejki, to istne igranie z losem.

– Wchodzicie więc czy nie? Jeśli tak, to muszę zadzwonić do stacji po drugiej stronie, aby was zapowiedzieć.

– To aż tak?

– Kochani, obudźcie się. Przecież dziś niedziela. W takie dni nie mamy za wiele przejazdów. Ludzie siedzą w domach. Jeśli chcecie się dostać na drugą stronę, musimy to wszystko zgrać. 

Rzeczywiście. Na ulicach gruzińskiej mieściny Khulo jest raczej pusto. Mieszkańcy wioseczki Tago, ulokowanej po drugiej stronie doliny, woleli dziś zostać u siebie. Mało kto potrzebuje dotrzeć do większego Khulo. Zakupy zrobione, do pracy iść nie trzeba. Co prawda kilka osób będzie chciało się udać do cerkwi, ale to i tak nie to samo co w dzień powszedni.

– To jak? – sympatyczny głos świadczy o tym, że wychylony przez okno pan nadal oczekuje odpowiedzi.

– Jedziemy! A co tam! – przekonujemy chyba bardziej siebie, pocieszając się w duchu, że przecież skoro co dzień z kolejki korzysta tylu mieszkańców, to jakoś musi ona działać. Trzeba zaufać.

– No, to już! Do środka!

Do kabiny wraz z nami wchodzi jeszcze kilku Gruzinów. Ponoć zwykle pasażerowie przewożą kolejką wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. Paczki cementu, worki ziemniaków, drewniane krzesła, kozy... Dziś są jednak sami. Jedzie z nami dwóch panów oraz małżeństwo z małym dzieckiemzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się