fot. archiwum

Bohaterska karmelitanka

numer 1619 - 10.01.2017Kościół

2 stycznia 2017 r. w wieku 95 lat po 40 latach profesji zakonnej zmarła s. Maria Magdalena od Ran Chrystusa, Anna Schwarzovà, czeska karmelitanka bosa i dysydentka. Od roku 1985 żyła w klasztorze w Krakowie. Siostrę pochowano na cmentarzu na Salwatorze.

Życie zakonnicy opisały siostry na stronie Karmelitanki­Bose.krakow.pl, z którego wynika, że Anna Schwarzovà, przez przyjaciół nazywana Niną, urodziła się 14 marca 1921 r. w Pradze w średniozamożnej rodzinie o żydowskich korzeniach. Jej rodzice byli katolikami i Anna wychowała się już w katolickiej wierze. W grudniu 1941 r. wraz z rodzicami została deportowana do getta w Terezinie. Młodszy o dwa lata brat był już wtedy w Anglii, służył tam w RAF-ie. W 1944 r. ojciec został zabity w KL Auschwitz. Anna wraz z matką przeżyły i po 3,5-letnim pobycie w terezińskim getcie wróciły do Pragi.

Anna podjęła studia na Uniwersytecie Karola w Pradze na filologii angielskiej i francuskiej. 8 maja 1948 r. wstąpiła do klasztoru sióstr karmelitanek bosych w Pradze. Niestety, dwa lata później w wyniku presji władz komunistycznych wszystkie nowicjuszki musiały opuścić klasztor, a siostry zostały przeniesione do małej miejscowości przy granicy z NRD. Wówczas formacja zakonna s. Magdaleny została zawieszona na 26 lat. Po przymusowym opuszczeniu klasztoru podjęła na nowo przerwane studia. W 1953 r. została aresztowana przez czeskie UB za członkostwo w Akcji Katolickiej i skazana na 11 lat więzienia w Pardubicach za zdradę stanu. W wyniku amnestii w 1960 r. została zwolnionazawartość zablokowana

Autor: Jarosław Wróblewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się