Ostatnia prosta do zjednoczenia Cypru

numer 1619 - 10.01.2017Świat

GENEWA Przedstawiciele dwóch zwaśnionych części wyspy spotkali się w siedzibie ONZ-etu, aby podjąć negocjacje pokojowe. – To historyczne rozmowy – skomentował debatę sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Wczoraj w genewskim Pałacu Narodów pod auspicjami ONZ rozpoczęło się trzydniowe spotkanie przedstawicieli dwóch zwaśnionych części Cypru – prezydenta Republiki Cypryjskiej Nikosa Anastasiadisa i prezydenta Cypru Północnego Mustafy Akıncıego. Rozmowy będą się toczyły do jutra i będą poświęcone negocjacjom pokojowym w sprawie konfliktu pomiędzy greckimi i tureckimi mieszkańcami, który od ponad 40 lat dzieli wyspę. – To decydująca faza pokojowych negocjacji – oświadczył w niedzielę rzecznik ONZ Stéphane Dujarric.

– Jedziemy do Genewy z pozytywnym nastawieniem – zadeklarował w przeddzień rozmów przedstawiciel tureckiej części wyspy Mustafa Akıncı. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu również wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia, zaznaczając jednak, że Turków i Greków dzieli kilka poważnych problemów. – Jesteśmy w stanie dojść do porozumienia. Potrzebujemy go. I potrzebują go nie tylko Turcja, Grecja i obie części Cypru, lecz także cały regionzawartość zablokowana

Autor: Joanna Kowalkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się