Kto to teraz zorganizuje?

numer 1620 - 11.01.2017Luzem

Za dziewięć lat na mundialu zagra prawie cały świat. 48 drużyn podzielonych na 16 grup, 80 meczów – taki plan spodobał się większości małych krajów świata. FIFA, nie zważając na nieśmiałe protesty Niemców czy prezesa PZPN‑u Zbigniewa Bońka, rozdęła mistrzostwa do nieprawdopodobnych rozmiarów.

Prezydent FIFA Gianni Infantino bardzo szybko postanowił przejść do historii tej organizacji jako wielki reformator. Obradująca w Zurychu Rada Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) powiększyła liczbę uczestników mistrzostw świata z 32 do 48 drużyn. Pierwszy mundial w nowej formule odbędzie się w 2026 r. Co ciekawe, wtorkowa decyzja zapadła jednomyślnie.

Szczegóły dotyczące podziału miejsc w turnieju dla poszczególnych kontynentów mają zostać przyjęte w maju podczas kongresu FIFA w Bahrajnie. Obecnie Europa dysponuje trzynastoma, po reformie ma zyskać trzy dodatkowe. Najwięcej mają zyskać Afryka i Azja, które mają obecnie odpowiednio pięć i cztery miejsca plus baraż.

Największym zwolennikiem powiększenia mundialu był Infantino. Zanim wybrano go na prezydenta FIFA, ogłosił, że chce, aby na mundialu zagrało 40 drużyn. Ostatnio postanowił jednak pójść na całość i będzie ich o osiem więcej.

Rozdęty mundial ma oficjalnie służyć promocji piłki nożnej na całym świecie. Nieoficjalnie chodzi jednak o pieniądze. Powiększona impreza ma wygenerować dla FIFA zysk o 640 mln dol. większy niż 32-drużynowe mistrzostwa. Takie są przynajmniej założenia zebrane w specjalnym raporcie przygotowanym przez FIFA.

Ze wszystkich federacji najgłośniej protestowali Niemcy, m.in. trener tamtejszej reprezentacji Joachim Loew i prezes Europejskiego Stowarzyszenia Klubów Karl-Heinz Rummenigge.

– Liczba meczów rozgrywanych rocznie przez piłkarzy już osiągnęła nieakceptowalny poziom – napisał Rummenigge w liście do FIFAzawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się