Chiny grożą USA zemstą za Tajwan

numer 1620 - 11.01.2017Świat

Pekin ma kolejny powód do niezadowolenia, jeśli chodzi o relacje Waszyngtonu z Tajpej. Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w drodze do Ameryki Środkowej zatrzymała się w USA. W Houston spotkała się m.in. z senatorem Tedem Cruzem. W odpowiedzi chińskie władze grożą USA zemstą za niestosowanie się do zasad polityki jednych Chin, która neguje niezależność Tajwanu od komunistycznej ChRL.

Prezydent Tajwanu rozpoczęła właśnie wizytę w Ameryce Środkowej. Odwiedzi tu cztery kraje: Honduras, Nikaraguę, Gwatemalę i Salwador. Jednak pierwszym miejscem, w którym zatrzymała się Tsai Ing-wen, były Stany Zjednoczone. 7 stycznia br. samolot z tajwańską prezydent wylądował w Hous­ton w Teksasie. Tu na lotnisku na tajwańską głowę państwa czekał czerwony dywan. Wcześniej Pekin naciskał na Waszyngton, by ten nie godził się na śródlądowanie Tsai w USA. To żądanie zostało odrzucone.

W niedzielę 8 stycznia br. prezydent Tajwanu spotkała się z członkami Partii Republikańskiej, gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem i senatorem Tedem Cruzem. Na spotkaniu Tsai z Abbottem rozmawiano głównie o handlu, inwestycjach i wymianie turystycznej pomiędzy Tajwanem a Teksasem, gdzie mieszka ponad 100 tys. tajwańskich emigrantów, z czego 50 tys. w Houston.

Tsai podkreśliła, że w 2015 r. Tajwan był piątym co do wielkości rynkiem eksportu dla Teksasu w Azji. Ponadto czołowe tajwańskie firmy, takie jak Formosa Plastics Group, Foxconn Technology Group, Inventec Corp. i Evergreen Group, zainwestowały w tym stanie ponad 10 mld dol.

Senator Ted Cruz powiedział, że rozmawiał z Tsai Ing-wen głównie o sprzedaży broni, wymianie dyplomatycznej i ekonomicznej. Republikański polityk przyznał też, że Pekin naciskał na niego, by nie spotykał się z tajwańską prezydent. – Chińska Republika Ludowa musi zrozumieć, że w Ameryce sami podejmujemy decyzje dotyczące spotkań z naszymi gośćmi. Tu nie chodzi o ChRL. Tu chodzi o relacje USA z Tajwanem, sojusznikiem, którego prawnie jesteśmy zobowiązani bronić – odpowiedział Cruz.

Tsai Ing-wen spotkała się też z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem i odbyła rozmowę telefoniczną z republikańskim senatorem Johnem McCainemzawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się