Ostatnie chwile kontrowersyjnego Obamacare

numer 1620 - 11.01.2017Świat

USA Prezydent elekt Donald Trump aktywnie zabiega o ostateczne cofnięcie programu opieki zdrowotnej, zwanego Obamacare. Na rozmowy w tej sprawie został przez niego zaproszony Rand Paul, jeden z nielicznych republikańskich senatorów, który nadal wspiera kontrowersyjną reformę zdrowia ustępującego prezydenta Baracka Obamy.

Reforma Affordable Care Act (ACA) została wprowadzona przez Demokratów w 2010 r. Miała pozwolić większej liczbie osób na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego poprzez regulację rynku ubezpieczeniowego i dopłaty dla najbiedniejszych. Program okazał się jednak porażką i koszty opieki medycznej w USA drastycznie wzrosły.

Republikanie krytykowali ACA już przed jej wprowadzeniem. Nie dziwi więc, że 115. sesja Senatu rozpoczęła się od głosowania nad jej zniesieniem. Republikanie większością głosów wprowadzili do porządku obrad propozycję zmian budżetowych, które – czego nie ukrywali – byłyby pierwszym krokiem do zniszczenia ACA. Rand Paul był jedynym republikańskim senatorem, który zagłosował przeciw.

Nie dlatego, że popiera ACA. Paul wywodzi się z wolnościowego skrzydła GOP‑u, podobnie jak wiceprezydent Mike Pence i wiele osób z nowej administracjizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się