Rozmowy o światowym bezpieczeństwie w Monachium

numer 1652 - 17.02.2017Świat

Dziś w Monachium rozpoczyna się 53. Monachijska Konferencja Polityki Bezpieczeństwa (MSC). W stolicy Bawarii pojawią się m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent RP Andrzej Duda, premier Węgier Viktor Orbán, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przewodniczący Rady Europy Donald Tusk oraz wyczekiwany przez społeczność międzynarodową wiceprezydent USA Mike Pence.

W tym roku w MSC udział weźmie 23 szefów państw, 47 szefów dyplomacji oraz 32 ministrów obrony. Głównymi tematami rozmów będą kwestie bezpieczeństwa światowego, jak np. konflikt zbrojny w Syrii i na Ukrainie. Pod lupę zostaną wzięte też stosunki Zachodu z Rosją i sytuacja w Korei Północnej. Jednak zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się kwestia ułożenia sobie przez państwa zachodniej Europy stosunków z nową administracją amerykańską.

Podsumowując ostatni rok, który minął od momentu poprzedniej konferencji w Monachium, niemieckie media wśród „trzęsień ziemi”, do jakich doszło na arenie międzynarodowej, wymieniają wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA. Trump, który od kampanii wyborczej był i jest ostro atakowany w Niemczech, zdaniem niemieckich politologów oraz polityków jest obecnie „największym zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa”. – Trump nie ma sprecyzowanej własnej polityki zagranicznej – stwierdził tuż przed rozpoczęciem MSC jej przewodniczący Wolfgang Ischinger, który jest zdania, że ostatnie wypowiedzi i czyny nowego amerykańskiego prezydenta nie poprawiają, lecz „obniżają bezpieczeństwo na świecie”. – Najpierw Trump stwierdził, że zamierza znacznie poprawić stosunki z Rosją, teraz z kolei żąda od Putina, aby oddał Ukrainie Krym. Tak się nie da, musi przyjąć jedną polityczną linię i jej się trzymać – dodał Ischingerzawartość zablokowana

Autor: Waldemar Maszewski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się