fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Zemsta nigdy nie rozwiązuje konfliktów

​WIARA \ Franciszek do wiernych

numer 1655 - 21.02.2017Kościół

Papież Franciszek w rozważaniu na Anioł Pański zaprezentował jedną z najbardziej rewolucyjnych, jak zaznaczył, zasad chrześcijaństwa. Odniósł się do prawa miłości, które przewyższa starożytną zasadę odwetu: „oko za oko i ząb za ząb”.

Ojciec Święty podkreślił, że wyrzeczenie się zemsty nie zaprzecza wymaganiom sprawiedliwości. – Jezus nie każe swoim uczniom znosić zła, ale wręcz reagować, tyle że nie innym złem, lecz dobrem. Tylko w ten sposób przerywa się łańcuch zła i sytuacja rzeczywiście się zmienia. Zło jest bowiem w istocie brakiem dobra i nie można wypełnić pustki inną próżnią, ale tylko pełnią, czyli dobrem. Zemsta nigdy nie prowadzi do rozwiązania konfliktów – mówił papież.

Szukać sprawiedliwości, nie zemsty

– Dla Jezusa odrzucenie przemocy może również obejmować rezygnację z tego, do czego mamy prawo. Daje On kilka przykładów: nadstawienie drugiego policzka, odstąpienie swojego płaszcza lub pieniędzy, zgodzenie się na inne wyrzeczenia. Ale ta rezygnacja nie oznacza pominięcia ani zaprzeczenia wymaganiom sprawiedliwości. Wręcz przeciwnie, miłość chrześcijańska, która przejawia się szczególnie w miłosierdziu, stanowi doskonalszą realizację tej cnoty. Jezus chce nas nauczyć dokonywania wyraźnego rozróżnienia między sprawiedliwością a zemstą. Wolno nam szukać sprawiedliwości – naszym obowiązkiem jest czynienie sprawiedliwości. Nie wolno nam natomiast się mścić ani w żaden sposób podsycać zemsty, jako wyrazu nienawiści i przemocy – mówił Franciszek.

Wróg jest osobą ludzką

Papież zaznaczył, że Jezus nie proponuje nowego porządku cywilnego, lecz przykazanie miłości bliźniego, które obejmuje również miłość do nieprzyjaciół. – Także wróg jest osobą ludzką, stworzoną na obraz Boga, chociaż w danej chwili ten obraz pozostaje przyćmiony niegodnym postępowaniemzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama