​Bohaterowi cześć i chwała

numer 1655 - 21.02.2017PolskaPOGRZEB Żołnierz armii gen. Andersa i gen. Maczka, uczestnik walk w Europie Zachodniej, po wojnie był jednym z dowódców tajnej organizacji antykomunistycznej Wolność i Niezawisłość – tak w wielkim skrócie można opisać płk. Jana Kudłę ps. Ryś. W minioną sobotę odszedł on na wieczną wartę. Data oraz miejsce jego pogrzebu mają dziś zostać podane do wiadomości publicznej.

Jan Kudła urodził się 10 czerwca 1926 r. w Polskiej Woli, która znajdowała się w dawnym województwie tarnopolskim. Zaraz po wybuchu II wojny światowej razem z rodziną znalazł się w strefie okupowanej przez Sowietów.

Niecały rok później „Ryś” wraz z rodzicami został deportowany na teren ZSRS. W 1941 r. opuścił rodzinę i na ochotnika wstąpił do formującego się Wojska Polskiego w Tockoje, zwanego potocznie armią Andersa. Został przyjęty do Szkoły Junaków przy 7. Dywizji Piechoty i z tą jednostką w kwietniu 1942 r. opuścił ZSRS. Przeszedł szlak bojowy od Syberii przez Bliski Wschód, południową Afrykę, Kanadę i Wielką Brytanię, do której dotarł pod koniec 1942 r. Płk Kudła uczestniczył w walkach we Francji, w Belgii, Holandii i Niemczech. Za swoje dokonania był wielokrotnie odznaczany.

Latem 1945 rzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama