Polski patriota

numer 1664 - 03.03.2017Wywiad

WYWIAD Z JOHNEM BAIRDEM, wiceprezesem ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems, rozmawia IGOR SZCZĘSNOWICZBaterie systemu obrony rakietowej w najnowszej obecnie wersji systemu możemy dostarczyć Polsce w ciągu 24 miesięcy od podpisania kontraktu. A po czterech latach możemy dostarczyć baterie w kolejnej, jeszcze nowszej konfiguracji – tej właśnie z radarem dookólnym. Nazywamy ją baterią Poland Patriot – mówi John Baird.

Jakie są obecnie możliwości techniczne najnowszego systemu obrony rakietowej Patriot? Chodzi o zasięg radaru i możliwości pocisków, którymi dysponuje system Patriot.

Najnowsza wersja systemu Patriot, która jest obecnie w produkcji, to tzw. konfiguracja 3+. Jest ona obecnie przekazywana zarówno US Army, jak i innym użytkownikom. Jeżeli negocjacje rządów Polski i USA zakończą się sukcesem, a wszystko na to wskazuje, najprawdopodobniej ta właśnie wersja w pierwszej kolejności trafi do Polski. Natomiast o zasięgu nie mogę mówić, bo jest to informacja niejawna. Powiem tylko, że możliwości tych baterii przekraczają wymogi techniczne systemu określone przez rząd Polski w programie „Wisła”, dotyczącym dostarczenia armii polskiej systemu obrony rakietowej.

A jaki jest kąt działania radaru?

Niestety, to także są dane niejawne. Mogę tylko powiedzieć, że antena widzi nie tylko do przodu, ale również trochę na boki. A baterie można tak rozmieścić, by zasięg ich radarów pokrywał całą sferę potencjalnego zagrożenia. Natomiast w konfiguracji, którą oferujemy Polsce w kolejnym etapie, jest już nasz najnowszy radar AESA oparty na technologii azotku galu (GaN). Ta technologia pozwala zwiększyć osiągi i niezawodność radaru oraz zmniejszyć koszty obsługi. Są tu możliwe dwie opcje konfiguracji: wyposażony w jedną dużą antenę przednią i dwie mniejsze boczne, razem pokrywające pole 360 stopni, lub wyposażony tylko w antenę główną AESA GaN – ponieważ nie wszyscy chcą mieć radar dookólny.

Czy produkowany przez firmę Raytheon system z radarem dookólnym już istnieje, czy są to tylko projekty?

To nie jest projekt, ponieważ mamy już działający prototyp radaru z oboma typami anten skonstruowanych w technologii azotku galu. Bazuje on na architekturze obecnego radaru i wykorzystuje większość elektroniki oraz oprogramowania obecnego radaru. Czyli jest to modernizacja, która niesie ze sobą niewielkie ryzyko technologiczne.

Czy można mówić o terminie, kiedy ten nowy radar dookólny będzie wdrożony do produkcji?

To zależy od tego, kiedy zostanie złożone pierwsze zamówienie. Kilku obecnych użytkowników systemu Patriot jest nim poważnie zainteresowanych, spodziewamy się pierwszych zamówień jeszcze w tym roku. Do produkcji mógłby wejść po dwóch latach.

Czy odbyły się jakiekolwiek testy tego systemu?

Tak, od wielu miesięcy testujemy go na naszym poligonie w Pelham, w Nowej Anglii – wcześniej śledził samoloty pasażerskie, a ostatni test w lutym polegał na wykrywaniu i śledzeniu ostro manewrujących samolotów myśliwskich. To są oczywiście nasze własne testy, gdyż rząd USA jeszcze nie zdecydował, jaki radar US Army będzie miała w przyszłości. Ale nasza technologia azotku galu została już zastosowana w innym radarze, który skonstruowaliśmy dla US Navy. Ten radar jest już na etapie końcowych testów rządowych, co oznacza, że ta technologia jest w pełni sprawdzona.

A jeśli chodzi o pociski współpracujące z tym nowym systemem?

Jeżeli chodzi o Patriot, mamy trzy rodzaje pocisków. W tzw. konfiguracji 3+ są to pocisk PAC-2 GEM-T z głowicą rozpryskową oraz pocisk PAC-3 MSE z głowicą kinetyczną, niszczącą cel bezpośrednim uderzeniem. I ten system oznacza, że mamy pełną kompatybilność z poprzednimi wersjami, co jest istotne dla klientów, którzy mają poprzednie wersje systemuzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama