Kocioł, który daje ciepło, prąd i nie truje

​INNOWACJE \ Naukowcy z Gdańska stworzyli mikroelektrociepłownię

numer 1664 - 03.03.2017Gospodarka

W Katowickim Holdingu Węglowym zaprezentowano nowatorski kocioł, który nie tylko daje ciepło dla domu, ale i energię elektryczną. Spala różne rodzaje paliw, nawet gorszej jakości, ale nie truje. Zaprojektowano go w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku przy współpracy z innymi jednostkami naukowymi.

Doktor hab. inż. Dariusz Kardaś, kierownik Ośrodka Przepływów i Spalania w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, tłumaczy, że przy konstruowaniu nowego kotła całkowicie zmieniono dotychczasowe podejście do tematu. Do tej pory starano się bowiem dostosować paliwo do wymogów kotła. – Kiedy w 1999 r. podjęliśmy współpracę z producentami niskoemisyjnych kotłów retortowych, po raz pierwszy stworzono nowe produkty powstałe na bazie węgla. Pozwoliło to na co najmniej 90-proc. redukcję emisji substancji toksycznych do powietrza w stosunku do tradycyjnych kotłów węglowych, a nawet olejowych – wyjaśnia rzecznik KHW Wojciech Jaros. Nowo utworzony rynek tych paliw osiągnął roczny poziom 1,25 mln ton i ma tendencję wzrostową.

Niestety, węgla najwyższej jakości brakuje. Dlatego naukowcy z Gdańska wybrali nieco inną drogę. – Stworzyliśmy rozwiązanie pozwalające na uzyskiwanie pożądanego efektu z paliw nie tak wysublimowanych, za to łatwo dostępnych, łatwych do przechowania i tanich w naszych warunkach – wyjaśnia dr Kardaśzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama