fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

​Walka o in vitro w samorządach

numer 1664 - 03.03.2017Polska

OBRONA ŻYCIA Kilka dni temu do grona miast finansujących in vitro dołączył Gdańsk. Mimo wielu wątpliwości prawnych dotyczących programu rzecznik prezydenta miasta stwierdził krótko: „Na dziś procedura in vitro jest w Polsce legalna”. Chwilę wcześniej radni m.in. Wrocławia, Opola i Krakowa opowiedzieli się przeciwko finansowaniu in vitro w ich miastach.

Projekt finansowania procedury sztucznego zapłodnienia to inicjatywa gdańskiego klubu radnych PO i prezydenta Pawła Adamowicza – tego samego, który organizował prof. Andrzejowi Rzeplińskiemu imprezę z okazji 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego i protestował przeciwko kandydaturze Krzysztofa Wyszkowskiego do rady Europejskiego Centrum Solidarności. Planowany budżet programu, który ma wystartować 1 lipca, to 1,1 mln zł rocznie.

Prawnicy Instytutu „Ordo Iuris” mają wiele zastrzeżeń do gdańskiego programu in vitro. „Zaproponowane rozwiązania nie uwzględniają naczelnej zasady w prawie rodzinnym – dobra dziecka. Nie wprowadzono bowiem ograniczeń podmiotowych w dostępie do zabiegu zapłodnienia in vitro, tzn. umożliwiono dostęp do zabiegu nie tylko małżeństwom, ale także konkubentom, ignorując tym samym konstytucyjny wymóg priorytetowego taktowania małżeństwa” – wykazują ekspercizawartość zablokowana

Autor: Dorota Łomicka


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama