​Walka o środki na bezpieczeństwo powodziowe na Mazowszu

numer 1664 - 03.03.2017

Na zadania z zakresu bezpieczeństwa powodziowego na Mazowszu wojewoda przeznaczył w tym roku ponad 11 mln zł. Wystąpił też do odpowiednich ministerstw o przyznanie na ten cel kilkudziesięciu milionów złotych z rezerw celowych. Jaki będzie ostateczny budżet przeciwpowodziowy mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, dopiero się więc okaże.

Podczas lutowej konferencji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, poświęconej szeroko rozumianemu bezpieczeństwu na Mazowszu, przeciwdziałanie zagrożeniom powodziowym zostało wymienione wśród regionalnych priorytetów. Nie padły jednak wówczas żadne konkrety co do planowanych działań i ich kosztów. „Dodatek Mazowiecki” zwrócił się do urzędu wojewódzkiego o udostępnienie takich informacji. Właśnie je otrzymaliśmy.

Na zadania inwestycyjne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa powodziowego na Mazowszu wojewoda przeznaczył w tym roku 4 mln zł. Najwięcej, ponad 1,15 mln zł, ma pochłonąć przebudowa jazów, czyli poprzecznych budowli piętrzących wodę, na rzece Dunajczyk w gminie Stupsk. Prawie 900 tys. zł przeznaczono na odbudowę jazu na rzece Szkwa w miejscowościach Brzozowa i Sul w gminie Kadzidło. Na 600 tys. zł oszacowano koszt zapewnienia odpowiedniej przepustowości koryta rzeki Sierpienica Zachodnia w gminie Bielsk i Staroźreby. 500 tys. zł ma kosztować opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy prawostronnego wału przeciwpowodziowego Wisły na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. 430 tys. zł pochłonie przebudowa stopnia na rzece Wisiołce w gminie Strzegowozawartość zablokowana

Autor: Anna Wysocka


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama