Bruksela chwali naszą gospodarkę

​ROZWÓJ \ Raport Komisji Europejskiej: Polska jest w fazie silnego wzrostu

numer 1670 - 10.03.2017Gospodarka

Polska gospodarka jest w fazie silnego wzrostu mimo dość niskiego poziomu inwestycji w 2016 r. – oceniła Komisja Europejska w najnowszym raporcie o sytuacji gospodarczej w Polsce „Country Report 2017”. Wyniki raportu przedstawił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Wyniki unijnego raportu o sytuacji gospodarczej w Polsce „Country Report 2017” przedstawił Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za euro i dialog społeczny oraz stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych. Z dokumentu wynika, że „polska gospodarka nadrabia zaległości w bardzo szybkim tempie. W 2015 r. wskaźnik PKB na mieszkańca wyrażony według standardów siły nabywczej osiągnął w Polsce poziom 69 proc. średniej UE, wzrastając z poziomu 53 proc. w 2007 r.”. Optymistyczne są też prognozy Komisji Europejskiej dotyczące tempa rozwoju naszej gospodarki w przyszłości. Bruksela oczekuje, że wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2017–2018 wciąż będzie wysoki i wyniesie od 3,1 do 3,2 proc. rocznie, czyli znacznie powyżej średniej unijnej. Dzięki funduszom europejskim oczekiwane jest też przyspieszenie inwestycji, a to oznacza jeszcze szybsze tempo rozwoju.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że Polska czyni ogromne wysiłki, aby zwiększyć dochody budżetowe, ale nadal istnieją pewne niewykorzystane możliwości w tym zakresiezawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama