fot. Piotr Galant / Gazeta Polskao

Jan Kamieniecki​PGNiG zablokowało Gazprom na rok

numer 1670 - 10.03.2017GospodarkaSUROWCE Spółce PGNiG udało się zablokować do marca przyszłego roku aukcję na dodatkowe moce dla Gazpromu w gazociągu Opal – poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak. Rosjanie eksploatowali tylko połowę jego mocy, choć przez lata starali się go zmonopolizować.

Jak powiedział Woźniak, sąd w Düsseldorfie przychylił się do stanowiska polskiej spółki i wydał decyzję zabezpieczającą. Oznacza to, że tylko 50 proc. mocy Opalu będzie mogło być zarezerwowane dla Gazpromu. Chodzi o wydaną 28 października 2016 r. zgodę Komisji Europejskiej na większe wykorzystanie gazociągu Opal, który biegnie na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy od Bałtyku do Czech. Jest on przedłużeniem ułożonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream.

KE zastrzegła w październiku, że może zrewidować swoją decyzję, jeśli będzie widziała, że ze strony innych niż Gazprom dostawców jest większe zapotrzebowanie na wykorzystywanie Opalu niż przewidziane na tym etapie 20 proc. jego przepustowości. W grudniu ubiegłego roku polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE rozstrzygnięcie KE w tej sprawie. Na początku grudnia PGNiG Supply & Trading, spółka zależna PGNiG, złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciw KE w sprawie wyłączenia gazociągu Opal spod wymogów trzeciego pakietu energetycznegozawartość zablokowana

Autor: Piotr Chmielarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama