​Fedowy szok

numer 1678 - 20.03.2017Gospodarka

WALUTY Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie Fedu. Reakcja rynku bardzo specyficzna. W tygodniu mimo brexitu zyskał funt. Dobry czas dla rubla.

Na rynku walutowym wydarzeniem tygodnia była decyzja amerykańskiego FOMC. Stopy procentowe za oceanem zostały podniesione o 25 pkt bazowych. Teoretycznie nie było to sensacją dla rynku. Bardzo ważną informacją były nowe prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Nieznacznie lepsze od poprzednich, co mocno wpłynęło na sytuację na rynku.

Na rynek walutowy wpływ zapewne miały też holenderskie wybory parlamentarne. Można powiedzieć, że wygrała „partia euro”, choć to pewnego rodzaju uproszczenie. Jednak w środę wieczorem waluta europejska zyskała na wartości, co mogło być nie tylko efektem komunikatu zza oceanu.

Japonia, Wielka Brytania i Szwajcaria także miały okazję pójść tym samym szlakiem. Jednak żaden z banków centralnych tych państw nie zdecydował się na zmiany. USA są od dość dawna wyjątkiem, a Europa (w tym także nasza Rada Polityki Pieniężnej) czy Azja może zbyt mocno są przywiązane do własnych decyzji.

Funt to zagadka. Drzwi do Europy powoli się zamykają, a waluta w tygodniu zyskała do dolara 1,8 proc., a do euro 1,3 proc. Do dolara ponad 2 proc. zyskał też rubel, co skorygowało ostatnie spadki.

Sytuacja po decyzji Fedu była niespotykanazawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się