fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

​Kupujemy dużo mieszkań, głównie za gotówkę

numer 1678 - 20.03.2017Gospodarka

NIERUCHOMOŚCI Rekordową kwotę 14,2 mld zł wydali w 2016 r. mieszkańcy siedmiu polskich miast na zakup nowych mieszkań – wynika z najnowszych szacunków NBP. Większość transakcji realizowana jest w gotówce.

Szacunki dotyczą Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Łodzi. Tylko w tych siedmiu miastach Polacy kupili w ubiegłym roku nowe mieszkania za 14,2 mld zł. To najlepszy rezultat w historii i aż o 27 proc. lepszy niż w 2015 r. W ostatnim kwartale 2016 r. sprzedano nowe lokale za ponad 3,6 mld zł. Analitycy NBP zwracają uwagę, że deweloperzy nigdy wcześniej nie sprzedali tak wielu nowych mieszkań.

Kolejny wniosek wynikający z szacunków banku centralnego dotyczy sposobu rozliczania transakcji kupna mieszkania. Okazuje się, że większość nowych lokali, aż 64 proc., kupiono wyłącznie za gotówkę. Pozostałe 36 proc. to transakcje zrealizowane częściowo dzięki kredytom i gotówce. To oznacza, że ponad dwie trzecie ogółu zakupów było dokonane przy użyciu realnego pieniądzazawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się