fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Kupujemy coraz więcej obligacji

numer 1679 - 21.03.2017Gospodarka

W lutym nabywcy indywidualni kupili obligacje skarbu państwa za 428 mln zł – wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów. Od początku 2017 r. Polacy zdecydowanie zwiększyli inwestycje w papiery skarbowe. – To dobra wiadomość. Jeśli ta tendencja się nasili, to coraz większa część państwowego długu będzie w rękach Polaków – uważają eksperci.

W pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. sprzedaż obligacji skarbu państwa była niemal dwukrotnie większa niż na początku poprzedniego roku. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że coraz więcej indywidualnych inwestorów interesuje się obligacjami detalicznymi. Widać to zwłaszcza na przykładzie tzw. sprzedaży pierwotnej, czyli dotyczącej osób, które wcześniej papierów skarbowych nie kupowały. Okazuje się, że w styczniu i lutym br. resort sprzedał obligacje osobom, które nabyły je po raz pierwszy za 773 mln zł. To o 78 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 r.

Według ekspertów rosnące zainteresowanie indywidualnych osób papierami skarbowymi to efekt tego, że Ministerstwo Finansów po raz pierwszy od pięciu lat zaczęło podnosić, a nie obniżać oprocentowanie obligacji. Ostatnio podniosło je o 0,1 proc. (dotyczy to 2-, 3-, 4- i 10-latek). Wzrost pozornie niewielki, ale w związku z mało atrakcyjnymi odsetkami od lokat bankowych wystarczył, by Polacy zainteresowali się papierami skarbowymi. Nie bez znaczenia jest też powrót inflacji. Jeszcze do grudnia ub.r. ceny nie rosły, ale właśnie ich wzrost przyśpieszył – w lutym inflacja wyniosła 2,2 proc. To oznacza, że wartość pieniądza spada i aby tego uniknąć, trzeba je gdzieś zainwestować. Stąd zwrot w stronę obligacji skarbu państwazawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się