fot. Czerniecki.net

Ziemia nietknięta

numer 1688 - 31.03.2017Podróże

Trzy miliony akrów dziewiczego lasu deszczowego skrywają z pewnością liczne tajemnice. Wielu próbowało je zbadać. Części się udało, a o innych słuch zaginął.

Znowu spotkałem ludzi z AUC [Zjednoczona Samoobrona Kolumbii] i powiedzieli mi, że wyprawa w kierunku rzeki Sucio to duży błąd. Usłyszałem o partyzantach FARC w tym rejonie i widziałem ich graffiti na domach. Są nazywani Smokami Uraby i przebywają gdzieś pomiędzy mną a rzeką Sucio. […] Jestem wciąż w głębokiej dolinie, gdy droga prowadzi mnie wzdłuż rzeki Sucio. Ściany doliny są zarośnięte tropikalnym lasem. Gdy ostatnie promyki światła znikały w zmierzchu, usłyszałem ruch. Dżungla jest pełna dźwięków, ale czasem wychwytujesz spomiędzy nich tony, które nie są typowe i mogą ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Czujnie, z walącym sercem, stałem bez ruchu. Nagle pojawiły się postaci – mężczyźni z ekwipunkiem na plecach. Słyszałem charakterystyczny brzęk metalu. Broń! Smoki przekradały się. Było ich ponad 20, nie dalej niż 10 stóp ode mnie. Żaden się nie odezwał, ale w nocy i tak było ich dobrze słychać”.

Tak spotkanie w niedostępnej selwie panamskiego przesmyku Darién opisał Karl Bushby, wędrowiec, który samotnie przeszedł całą planetę. W pewnym momencie nie miał wyboru. Idąc z Ameryki Południowej do Północnej, musiał przekroczyć dziewiczy, zamknięty przed światem obszar przesmyku Darién – jedynej drogi lądowej łączącej Kolumbię z Panamą.

Przesmyk ten słynie przede wszystkim ze zbrojnych grup przestępczych, przemytników oraz nielegalnych imigrantów próbujących przedostać się z Ameryki Południowej przez Środkową aż do Meksyku, a potem może do Stanów.

Dziś wiemy, że Bushby szczęśliwie uniknął bezpośredniego spotkania z partyzantami. Jedynie ich słyszał. Finalnie skrajnie wyczerpany przedarł się przez selwę do Panamy. Wyjście z lasu nie oznaczało jednak końca jego przygódzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się