fot. Tomasz Hamrat

Prezes w Europie

PIŁKA NOŻNA \ ZBIGNIEW BONIEK STARTUJE W WYBORACH DO KOMITETU WYKONAWCZEGO UEFA

numer 1691 - 04.04.2017Sport

5 kwietnia na kongresie w Helsinkach zostanie wybrany nowy skład Komitetu Wykonawczego UEFA. Jednym z ośmiu najbardziej wpływowych ludzi w futbolu chce być prezes PZPN-u Zbigniew Boniek. Do wyborów wystartuje z programem naprawy idei „solidarity payment”, która choć oficjalnie obowiązuje, to nie jest przestrzegana.
UEFA przy okazji międzynarodowych transferów piłkarzy nakazuje przekazanie 5 proc. od ich kwoty klubom, często małym, w których piłkarz się wychował i grał między 12. a 20. rokiem życia. Bogacze nagminnie ten przepis lekceważą. Boniek chce to ukrócić. Wyliczył, że w ciągu ostatnich 15 lat na świecie przeprowadzono transfery za gigantyczną kwotę 32 mld euro! Pięć procent tej kwoty powinno trafić do klubów, w których transferowani gracze zaczynali swoje kariery. Problem w tym, że jest to zapis niemal całkowicie wirtualny. W latach 2001–2016 wypłacono 380 mln euro z puli „solidarity”, a kwota ta powinna być o 1,2 mld euro wyższa! Boniek doszedł do słusznego wniosku, że cała ta idea jest zupełną fikcją i postanowił walczyć o prawa małych klubów.
Także tych z Polski. Wiadomo, że każdy wyróżniający się u nas gracz natychmiast jest sprzedawany za granicę. Nasze gwiazdy często są wychowankami małych, prowincjonalnych klubów, które działają na amatorskich zasadach. Nagroda za wyszkolenie międzynarodowej gwiazdy pozwoliłaby im normalnie funkcjonować i szkolić kolejne talentyzawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama