Polityczny kameleon sięga po prezydenturę

numer 1691 - 04.04.2017Świat

SERBIA Wybory pokazały, że większość Serbów sprzyja kontynuacji europejskiej polityki przy jednoczesnym zachowaniu bliskich relacji z Rosją i Chinami – powiedział premier Aleksandar Vučić po tym, jak został zwycięzcą niedzielnych wyborów prezydenckich.
47-letni Vučić uzyskał 55 proc. głosów i zwyciężył już w pierwszej turze wyborów. Dzięki temu wynikowi zastąpi dotychczasowego prezydenta i swojego bliskiego współpracownika Tomislava Nikolicia, wraz z którym w 2008 r. założył Serbską Partię Postępową (SNS). Wówczas Vučić zerwał z nacjonalistyczną przeszłością, podkreślił potrzebę wejścia kraju do Unii Europejskiej i pojednania na Bałkanach.
Podczas pierwszego wystąpienia przed siedzibą SNS Vučić zapewnił swoich zwolenników, że Serbia pod jego rządami nadal będzie chciała wejść do UE, ale będzie dążyła jednocześnie do zachowania dobrych relacji z Moskwą i Pekinem. Zaskoczeniem jest na pewno jedynie 6-procentowe poparcie dla byłego ministra spraw zagranicznych Vuka Jeremicia, który był przez wielu ekspertów wymieniany jako jeden z głównych rywali Vučiciazawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama