reklama


fot. Tomasz Hamrat

18 zespołów zamiast ESA 37

EKSTRAKLASA \ POLSKĄ LIGĘ PIŁKARSKĄ CZEKA KOLEJNA REWOLUCJA

numer 1694 - 07.04.2017Sport

Ekstraklasa po raz szósty w XXI w. zmienia regulamin. Wczoraj na Stadionie Narodowym w Warszawie Zbigniew Boniek rozmawiał z klubami o zmianie kontrowersyjnego systemu ESA 37 na inny.
Kluby Lotto Ekstraklasy chcą, żeby od sezonu 2018/2019 w najwyższej klasie rozgrywkowej nadal obowiązywał system ESA 37, tylko bez podziału punktów na pół po fazie zasadniczej. PZPN uważa, że to bez sensu i proponuje, żeby w ekstraklasie za dwa sezony zagrało 18 zespołów. Według Bońka i jego ludzi Polskę stać już na ligę takiej wielkości, bo coraz więcej klubów ma ładne stadiony, kibiców i sponsorów, a takie ośrodki, jak rodzinna Bydgoszcz prezesa czy Łódź, czyli miasto, w którym odnosił największe sukcesy, nie mają swoich przedstawicieli w ekstraklasie.
Wprowadzenie systemu ESA 37, czyli 37 kolejek ligowych – 30 w fazie zasadniczej i siedmiu w walce o mistrzostwo albo utrzymanie – związane było z faktem, że polscy piłkarze rozgrywali w ciągu roku mniej spotkań niż ich koledzy z Zachodu, co wiązało się z pogłębianiem przepaści między naszymi klubami a czołówką europejską. System ESA 37 wzbudzał jednak wiele kontrowersji. Przede wszystkim kluby uznawały za niedopuszczalne dzielenie na pół punktów, które wcześniej zdobyły. Kluby naciskały na reformę rozgrywek, a szczególnie niedopuszczalnego dla nich punktu regulaminu, mówiącego o podziale punktówzawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama