Norweski raj

SONDAŻE \ NAJSZCZĘŚLIWSZE MIEJSCE NA ZIEMI

numer 1694 - 07.04.2017Nauka

Zdaniem ludzi zamieszkujących Norwegię jest to najszczęśliwsze miejsce na naszym globie. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez specjalną agendę ONZ-etu. W zestawieniu tym dominują państwa z północnej Europy. Drugi biegun tworzą ubogie i najczęściej pogrążone w wewnętrznych konfliktach państwa afrykańskie.
Wydawany co roku raport: „World Happiness Report” stara się oszacować, jak szczęśliwi są ludzie zamieszkujący dany kraj i dlaczego. Badanie polega na odpowiedzi na proste pytania dotyczące tego, w jaki sposób żyje się w danym kraju oraz tego, czy czuje się szczęśliwym. Ankietowanych w ten sposób corocznie jest ponad 1000 osób w 155 krajach. Mają one oszacować w skali od 0 do 10 swoje zadowolenie z faktu zamieszkiwania w danym kraju. Szczyt tej drabiny tworzą kraje, w których istnieją najlepsze warunki do bycia zadowolonym i szczęśliwym, z kolei dno tabeli to miejsca najbardziej nieszczęśliwe do życia dla człowieka.
W dokumencie tym, jak nietrudno się domyślić, czołówkę tworzą państwa Europy Zachodniej oraz Stany Zjednoczone i Kanada. Dno tabeli stanowią z kolei państwa afrykańskie, najczęściej te z rejonu subsaharyjskiego oraz te, w których trwają wewnętrzne konfliktyzawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama