reklama


fot. Marcin Pegaz

Rekordowy zysk NBP

FINANSE \ BANK CENTRALNY ZASILI BUDŻET PAŃSTWA DYWIDENDĄ W WYSOKOŚCI OK. 9 MLD ZŁ

numer 1694 - 07.04.2017Gospodarka

Ponad 9 mld zł wyniósł w 2016 r. zysk Narodowego Banku Polskiego. – To bardzo dobry, najwyższy w historii wynik – powiedział prof. Adam Glapiński, prezes NBP. 95 proc. zysku banku centralnego, a więc ok. 9 mld zł, trafi w postaci dywidendy do kasy Ministerstwa Finansów, co obniży potrzeby pożyczkowe państwa.
Prof. Adam Glapiński potwierdził, że ubiegły rok Narodowy Bank Polski zamknął zyskiem przekraczającym 9 mld zł. To najlepszy wynik finansowy w historii polskiego banku centralnego. Glapiński zaznaczył, że zysk jest rekordowy, chociaż NBP nie jest instytucją, która ma zarabiać, lecz ma zupełnie inne zadania. – Tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa – podkreślił szef banku centralnego.
Do tej pory dla Narodowego Banku Polskiego najlepszy był 2011 r., kiedy zysk sięgnął 8,6 mld zł. W 2015 r. wynik banku był zbliżony i wyniósł 8,28 mld zł. Zgodnie z ustawą 95 proc. zysku NBP może trafić do budżetu państwa. W tym roku do kasy Ministerstwa Finansów może więc trafić ok. 9 mld zł. O tym, że zysk banku centralnego w 2016 r. może być rekordowy, informował w grudniu „Puls Biznesu”. Poproszony wówczas o komentarz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki stwierdził, że zysk z NBP przekazany budżetowi państwa obniży potrzeby pożyczkowe kraju, ale nie wpłynie na poziom deficytu sektora finansów publicznych liczony według metodologii Eurostatu.
Profzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama