reklama


Co Polacy kupują na kredyt?

numer 1694 - 07.04.2017Gospodarka

FINANSE Samochód był głównym powodem zadłużenia Polaków w ubiegłym roku, ale też dużo osób pożycza na bieżące potrzeby – wynika z badania firmy Lindorff, specjalizującej się w zarządzaniu wierzytelnościami.
Pod względem liczby zarejestrowanych nowych pojazdów ubiegły rok był najlepszy na polskim rynku motoryzacyjnym od 16 lat. Ogółem w całym 2016 r. zarejestrowano 416,1 tys. nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 17,2 proc. Tak duża sprzedaż aut nie byłaby jednak możliwa bez posiłkowania się kredytem czy pożyczką. Potwierdza to analiza „Sytuacja materialna Polaków”, stworzona na zlecenie firmy Lindorff, która podsumowuje zachowania konsumenckie i finansowe Polaków w minionym roku.
Respondenci, pytani, jakie były cele zaciągniętych przez nich zobowiązań, najczęściej wskazywali samochód lub wydatki z nim związane. Tak odpowiedziało 29 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź „bieżąca konsumpcja (codzienne wydatki itp.)” – na nią zdecydował się aż co piąty ankietowany. To trochę może niepokoić, gdyż oznacza, że sytuacja finansowa wielu polskich rodzin, mimo ogromnych transferów, nie jest jeszcze stabilna. Wśród tych respondentów aż 15 proc. kobiet i 24 proc. mężczyzn nie wystarcza poborów na realizację podstawowych potrzeb. Trzecie miejsce zajęły wyjazdy i podróże – 17 proc. Na dalszych pozycjach znalazły się: odzież (8 proc.), hobby (7 proc.), edukacja (5 proc.) czy jedzenie poza domem (5 proc.).
Jednak nie wszyscy Polacy kupują na kredyt. Aż 50 proc. respondentów wskazało, że w ubzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama