Pomysł na tanie mieszkanie

MIESZKANIE+ \ WSPÓŁPRACA Z SAP

numer 1694 - 07.04.2017Gospodarka

Spółka BGK Nieruchomości, jeden z filarów rządowego programu Mieszkanie+, nawiązała współpracę z członkami Stowarzyszenia Architektów Polskich. Architekci pomogą w tworzeniu projektu modelowego domu wielorodzinnego, którego koszt budowy nie przekroczy 2 tys. zł netto za mkw.
Ogłoszono już konkurs dla architektów na stworzenie projektu taniego, lecz jednocześnie nowoczesnego mieszkania. Premiowane będą innowacyjne pomysły konstrukcyjne i technologiczne, które zapewnią wysoką jakość przy stosunkowo niskim koszcie budowy. Mieszkania muszą bowiem być dostępne dla rodzin o niewygórowanych dochodach. – Robimy program, który jest programem powszechnym, dostępnym dla każdego, nie oazą dobrobytu dla nielicznych, tylko naprawdę szerokozasięgowy program, w szczególności dla tych, którzy dzisiaj są w niższych grupach zarabiających i aspirują do klasy średniej – podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji „Mieszkanie+ w samorządach. Od intencji do inwestycji”.
Jego zdaniem, ceny mieszkań można obniżyć nawet o połowę. – Wtedy więcej ludzi będzie na nie stać – powiedział w wywiadzie dla redakcji polskiej „Deutsche Welle”.
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że marże na rynku są nadal wysokie. W Warszawie marża deweloperska wynosi ok. 2 tys. zł za mkw., czyli ok. 23 proc. ceny lokalu, w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku sięga 1500–1800 zł za mkw., a w Poznaniu i Łodzi 1000–1300 zł za mkwzawartość zablokowana

Autor: Mariusz Andrzej Urbanke


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama