Nie będzie fuzji Orlenu z Lotosem, łączą się PERN i OLPP

numer 1694 - 07.04.2017Gospodarka


ENERGETYKA Ministerstwo Energii nie pracuje nad połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos – poinformował Michał Kurtyka, wiceminister resortu odpowiedzialny za sektor paliw. Od połowy stycznia media spekulowały na temat rządowego projektu fuzji obu koncernów. 1 stycznia 2018 r. dojdzie natomiast do połączenia innych koncernów paliwowych – PERN-u oraz Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.
Odpowiedź wiceministra Kurtyki dotyczyła zapytania posła Arkadiusza Marchewki z Platformy Obywatelskiej z 21 marca br., który pytał o szczegółowy plan i harmonogram połączenia obu spółek, a także o korzyści i zagrożenia wynikające z takiego połączenia.
Sprawę ewentualnej fuzji gigantów paliwowych wywołali przedstawiciele rządu, którzy już w zeszłym roku zaczęli puszczać kontrolowane przecieki. Najpierw były już minister skarbu Dawid Jackiewicz poinformował o rozpoczęciu analiz dotyczących ewentualnego połączenia spółek: PKN Orlen, Lotos, a także wydobywającej gaz i ropę spółki PGNiG. Resort skarbu chciał sprawdzić, czy taki ruch „miałby sens”. Spekulacje podsycił Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, mówiąc w lutym br., że pomysł połączenia obu spółek wart jest rozważenia. Według Kowalczyka byłby to bowiem sposób na wzrost udziału skarbu państwa w połączonej spółce.
Eksperci dość ostrożnie podchodzą do możliwości fuzji spółekzawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama