Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Zwiększy się wykrywalność zmów cenowych

numer 1702 - 18.04.2017Kultura

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchamia pilotażowy program pozyskiwania informacji od tzw. sygnalistów. UOKiK chce zwiększyć wykrywalność niedozwolonych praktyk, m.in. zmów cenowych. Pracuje też nad tym, aby regulacje w tym zakresie odpowiadały standardom europejskim.

Zdaniem Urzędu niedozwolone porozumienia przedsiębiorców są szkodliwe dla wszystkich uczestników rynku. Zmowy cenowe powodują, że konsumenci nie mają możliwości tańszego zakupu produktów, a podział rynku może sprawiać, że pewne towary nie są dostępne na określonym terenie. Tracą również konkurenci uczestników kartelu, ci którzy działają zgodnie z prawem.

W 2016 r. UOKiK wydał zaledwie 13 decyzji dotyczących niedozwolonych porozumień przedsiębiorców, np. zmów cenowych czy przetargowych. – Zwiększenie wykrywalności zmów to jedno z najważniejszych zadań Urzędu – tłumaczy Marek Niechciał, prezes UOKiK‑u. – Dlatego chcemy wprowadzać nowe narzędzia poprawiające naszą skuteczność. Jednym z nich jest instytucja sygnalistów. Chodzi o anonimowe informacje od osób, które mają wiedzę o niedozwolonych działaniach. Uruchomiliśmy numer telefonu i adres mejlowy, pod którymi można przekazać dowody na praktyki ograniczające konkurencję – dodaje Niechciał.

Sygnalistą może być każdy, kto wie o niedozwolonym porozumieniu. Często osoby, które są świadkami takich działań, nie zdają sobie sprawy, że są one niezgodne z prawem. Przykładowo, detaliści, którzy stosują ceny minimalne lub sztywne, ustalone przez producenta, nie wiedzą, że mają do czynienia ze zmową cenowązawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się