fot. Czerniecki.net

Droga wyspa

numer 1705 - 21.04.2017Luzem

Daleko, na egzotycznych Karaibach, 8,5 tys. km na południowy zachód od Polski leży pewna wyspa. Z białymi plażami i turkusową wodą. Ze słońcem i z bezchmurnym niebem. I czymś jeszcze…

Dzień dobry. Chciałbym poprosić tę pizzę… – wskazuję młodemu, dotąd bezczynnie stojącemu za ladą ekspedientowi. Jestem w maciupeńkiej pizzerii w arubskim Noord. Zwabił mnie tutaj panoszący się w moim żołądku już od kilku godzin głód. No i ta ulotka, która wpadła mi w ręce. Z ofertą margherity za 8 dol.

– Margherita, si? – kasjer władający zarówno angielskim, jak i hiszpańskim (co tutaj, wśród mieszkańców wyspy, jest raczej przyjętą normą – Kreole są dwu- lub trzyjęzyczni) szuka w moich oczach potwierdzenia.

– Tak, tę za 8 dolarów.

– Sir... – mam wrażenie, że chłopak jest nieco skonfundowany.

– Tak?

– To cena za pojedynczy kawałek. Cała pizza kosztuje 30 dolarów (ok. 130 zł – przyp. aut.).

Scenek takich jak ta przeżyjemy na Arubie jeszcze bez liku. To bez wątpienia jedna z najdroższych wysp świata. Tak dla turystów, jak i dla rodzimych mieszkańców. Jednak mimo wszystko tych pierwszych z każdym rokiem jest na Arubie coraz więcej. Przybywają głównie ze Stanów. Mają naprawdę blisko. Ot, 2,5 godz. lotu samolotem z Miami. Kuszą ich foldery agencji podróży, afiszujące na swoich okładkach słynne zdjęcie z charakterystycznym dla wyspy drzewkiem divi-divi. Niskopiennym, samotnym, pochylonym tak dalece, że wręcz położonym na piaszczystej plaży. To idyllicznie romantyczne drzewko stanowi wizytówkę Aruby. Oczywiście tuż obok białych, iście karaibskich plaż. Takich z widokówek, jakie wyobrażamy sobie, myśląc o wymarzonym urlopie na Karaibach.

Aruba. Jedna z wysp tzw. Małych Antyli, czyli archipelagu wysp na Morzu Karaibskim. Małe Antyle tym różnią się od Wielkich, że część z nich jest położona w paśmie zawietrznym. W odróżnieniu chociażby od Haiti Aruby nigdy nie dosięgną huraganowe wiatry znad Atlantyku. Chroni ją przed nimi pasmo tzw. Wysp Nawietrznychzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się